Sezona chat a chalup 2017 začíná

23.03.2017

Začalo nám jaro a nastává doba, kdy si spousta lidí uvědomuje, že mají chatu či chalupu, pro kterou nemají využití. Zároveň si spousta lidí říká, že by rádi "vypadli z města" alespoň na víkend, vnořili ruce ho hlíny, opekli si špekáček nad ohněm, pozvali přátele na "grilovačku", nebo jen seděli na terase s hrnkem čaje a v tichu a míru sledovali rozzářenou noční oblohu. Začíná tedy období prodeje těchto nemovitostí, které nám potrvá přibližně do poloviny října.

O ČEM PŘI KOUPI PŘEMÝŠLET

Pokud kupujete chatu či chalupu, měli byste si rozmyslet několik věcí, abyste zbytečně netrávili čas na prohlídkách nemovitostí, které ve skutečnosti nechcete. 

Základní úvahou by kromě ceny (doporučuji uvažovat spíše ve stropních variantách, zvláště u chat je někdy rozdíl 50 tisíc korun dosti markantně znát) měla být i podlahová plocha objektu a jeho konstrukce. Když se soustředíme na to nejčastější, máme "na stole" objekty zděné a dřevěné. Dřevěné objekty obecně vyžadují o něco více času na údržbu, na druhou stranu je tato údržba méně náročná. Hlídat střechu, čistit okapy, či vypouštět vodu na zimu však musíte u obou druhů konstrukce stejně. Vzhledem k tomu, že rekreační objekt bývá záležitostí většinou jen jedné, maximálně dvou generací, není hledisko životnosti zase až tak relevantní.

Plánujete-li na chatu či chalupu jezdit i v zimě, doporučuji zamýšlet se spíše nad dřevěným objektem a to z jednoho prostého důvodu: Nechcete-li investovat horentní sumy do dálkově ovládaného vytápění objektu, tak platí, že když přijedete do dřevěného objektu 27. prosince dopoledne, máte 27. odpoledne teplo. U zděného objektu se pořádně zahřejete tak o dva dny později.

O ČEM PŘI PRODEJI PŘEMÝŠLET 

Prodávající rekreačního objektu by se měl zamýšlet hlavně nad poměrem cena/údržba. 

Začněme cenou. Při určování prodejní ceny je nutno vzít v potaz celou řadu hledisek, která začínají konstrukcí a končí polohou. Inspirace nabídkou libovolného inzertního portálu je sice dobrý sluha, ale špatný pán. Cesta nadstřelené ceny s nekonečnou řadou prohlídek a slev je vskutku jen pro otrlé. Doporučuji tedy kontaktovat dobrou realitní kancelář (ať už DIRMAX, či jinou) a prodejní cenu konzultovat. Dobrý realitní makléř Vám nikdy nesdělí minimální částku, aby prodal pokud možno co nejrychleji. Dobrý realitní makléř Vám sdělí maximální cenu, za kterou je objekt možné v rozumném čase prodat.


Druhým hlediskem, nad kterým by se prodávající měl zamýšlet, je údržba. Chcete-li prodat za slušnou cenu, musíte objektu věnovat patřičnou péči. Při koupi rekreačního objektu více než u ostatních nemovitostí rozhodují emoce. A položme si ruku na srdce: zamilovali byste se do zarostlé zahrady, uprostřed které stojí chata se třemi chybějícími šablonami na střeše, do které se vchází vrzajícími dveřmi, do kterých je nutno kopnout, abyste vpadli do závanu zatuchliny s obličejem obklopeným pavučinou? Zde pro úspěšný prodej platí dvě jednoduché rovnice: prodat dobře = prodat hezké ; prodat nepečované = prodat levně. 

SÍTĚ

V dnešní časově poměrně náročné době je slušné zasíťování výhra pro obě strany. Absolutním minimem je elektřina. Bez ní je chata či chalupa prodejná jen velmi obtížně. Sítě jsou tedy důležitým faktorem, který by měl kupující zahrnout do své úvahy o koupi a prodávající do své úvahy o nabídkové ceně.

Pokud chcete chatu nebo chalupu navštěvovat jen o víkendech, můžete si dovolit být méně nároční, plánujete-li měsíční či delší letní pobyt, doporučoval bych důkladně zvažovat dostupnost vody a řešení odpadních vod. Absolutní výhrou v takovém případě je obecní vodovod a kanalizace, či ČOV. Ovšem takových perel je na trhu opravdu velmi, velmi málo. 

Minimální důležitost má u rekreačních objektů dostupnost plynu. Když už preferujete přípravu jídel na plynu, je jednodušší zakoupit láhev PB a vytápění plynovým kotlem je u rekreačních objektů možná až zbytečný luxus.

POZEMKY, POZEMKY, POZEMKY...

Z hlediska pozemků je při koupi rekreačních objektů zásadně důležitý primárně jejich právní stav. 

Kupujete-li takovou stavbu, ptejte se na přístup. Ideálem je samozřejmě obecní komunikace, ale zvláště u chat bývá běžné i spoluvlastnictví příjezdové komunikace. Možnou, byť poněkud dobrodružnější variantou je i věcné břemeno  chůze a jízdy na pozemku, přes který se k chatě dostáváte. Dávejte si však velký pozor na pouhý zvyk. Mohlo by se pak stát, že sousední pozemek získá nového majitele a vy se budete k chatě najednou místo snadného příjezdu dostávat pěšky přes sedmero řek a devatero hor.

U chat bývá relativně častým stavem, že stojí na pronajatém pozemku a prodává se pouze stavba jako taková. Zde je důležité se ptát, na jakém základě je pozemek pronajatý, pídit se po možnostech odkupu či dalšího pronájmu a hlavně se ujistit, že není pronajatá jen parcela přímo pod chatou, ale i zahrada kolem ní. Jako bezpečnou investici shledávám chatu na pozemku pronajatém od státu, státních lesů, či církve. Naopak u pozemků ve vlastnictví fyzických osob již své klienty nabádám k důslednosti při stanovování vztahů.

FINANCOVÁNÍ

Při uvažování o koupi rekreačního objektu je podstatné zamyslet se také nad otázkou financování. Zde nabízím stručný přehled možností:

- hotovost - samozřejmě ideální stav jak pro prodávajícího, tak kupujícího

- kombinace hotovosti a spotřebitelského úvěru

- úvěr ze stavebního spoření - velmi oblíbená forma financování koupě chat

- hypotéka - zde je nutno mít na paměti, že pro většinu bank je nutné zastavit jinou nemovitost, než kupovaný objekt k rekreaci. Má-li však kupovaná chalupa číslo popisné a na katastru je vedena jako objekt k bydlení, máte samozřejmě vyhráno.


Prodávajícím přeji bezproblémový prodej jejich chat a chalup, kupujícím pak spokojenost při plnění jejich snu o "Cestě z města".

R.K.